fbpx

Головна | Блог | Безпомічний Facebook: Чому соцмережа не бореться з фейками?

Facebook desinformation Ukraine
5 листопадаа 2018
Безпомічний Facebook: Чому соцмережа не бореться з фейками?

Найпопулярніша соціальна мережа в світі — статус, який дарує не лише славу і величезні фінансові дивіденди, але й чималі зобов’язання перед користувачами. Мова не лише про безпеку особистих даних, але й про чистоту інформаційного простору. Тим більше, в епоху ботоферм, холодних інтернет-війн і фейків.
Чи все під контролем у Facebook?

УКРАЇНСЬКЕ ПИТАННЯ

 
2015 рік. Україна переживає чи не найважчі часи в своїй історії. Війна розгортається не лише на Донбасі, але й на сторінках інтернету. Величезні інформаційні вкиди з боку Росії і ботоферми з Ольгіно максимально викривляють українську дійсність.
 
В таких умовах українська влада звертається до Марка Цукерберга єдиним доступним способом. Президент України направляє своє питання на офіційну відкриту зустріч керівників Facebook: «Коли компанія відкриє свій офіційний офіс в Україні?».
 
Коли модератор зачитав дане питання вголос, серед керівництва соцмережі пролунав сміх. Президенту подякували за його питання, але зазначили, що в найближчий час на такий крок не підуть.
 
Ще за кілька місяців, в червні 2015 року, тодішній заступник голови АП України Дмитро Шимків звернувся до керівництва Facebook з конкретними фактами: російські ботоферми ведуть повноцінну війну проти України в соціальній мережі, використовуючи її рекламні інструменти.
 
Однак в компанії не оцінили реальний рівень російської дезінформації і її впливу на Україну. А колишні працівники стверджують, що помічали інформаційне втручання Росії в українську дійсність, та не мали повноважень діяти або ж не були в змозі передати свої побоювання керівництву вище.
 
Прокинутись Цукерберга змусили лише «воєнні дії» ольгінських ботів під час виборів президента США в 2016 року.

 

НОВЕ ПОЛЕ БОЮ

 
Під час американських виборів президента в 2016-ому очільники FB нарешті звертають увагу на понаднормову активність з боку російських користувачів і засилля фейкових новин, спрямовані проти кандидатів в президенти США.
 
Це змушує почати діяти.
 
Штат компанії розширюється майже вдвічі. Відтепер 20 тисяч працівників стежать за порядком, та й досі в основному лише по відношенню до США. Лише тоді соцмережа виступає з відкритими заявами, в яких називає дії Росії «реальною шкодою» і «маніпулюванням».
 
Віце-президент Facebook Наомі Глейт стверджує, мовляв, дійсно Цукерберг не одразу зрозумів свою відповідальність за такі процеси:
 

  • Марк сказав, що дещо повільно прийшов до розуміння того, як Facebook можуть використовувати в лихих цілях. Можливо, ми могли б почати діяти раніше, але тепер ми дійсно фокусуємось на цій проблемі.

 
Лише протягом серпня 2016-го з платформи видалено 652 російських акаунти, пов`язані з Росією і 85 зі схожою активність, зареєстрованих в Ірані.
 
Реальні кроки чи крапля в морі? Адже і Україна, і США стали далеко не першими жертвами мережевих війн.

 

ПЕРШИЙ ДЗВІНОЧОК

 
В 2011 році професор університету Північної Кароліни звертався із закликами до FB звернути увагу на поширення фейків під час Арабської весни. Та теж був проігнорований.
 

  • В них тактика така: вичекати, а тоді сказати: «О, ми були сліпі!», – каже він. – Складається враження, що вони не хочуть і не можуть взяти і розібратися з цим складним питанням.

 
Також хвилі дезінформації прокотилися під час передвиборчої кампанії на Філіппінах. Там незалежна журналістка Марія Ресса власноруч збирала докази створення фейкових акаунтів і поширення мови ненависті штабом одного з кандидатів. Своїми знахідками вона поділилась з робітниками Facebook, попереджаючи про те, що така ж картина можлива під час виборів в США.
 
Видаляти такі акаунти соціальна мережа почала лише через 2 місяці, коли журналістка почала поширювати інформацію публічно і стала мішенню для загроз про вбивство.

 

ЛЕГАЛІЗАЦІЯ ФЕЙКІВ?

 
Коли ж Facebook нарешті розгорнув «очистку» ботів, які діймали й Україну, під приціл потрапило чимало українських про-демократичних лідерів думки. Їх акаунти могли залишатися в бані місяцями, а пости, які навіть не несли жодних недозволених ідей, видалялись.
 
Чому?
 
На перший погляд, це говорить про некомпетентність працівників соціальної платформи, які мають стежити за її «чистотою». А, можливо, це така собі побічна дія. А, може, банальне нерозуміння всього політичного і соціального бекграунду країни.
 
Та проблема може таки наблизитися до вирішення. Нещодавно керівництво Facebook вирішило таки прислухатися до України. І якщо офісу соцмережі тут поки таки й не буде, але буде людина, відповідальна за український FB. Зараз такого спеціаліста шукають для роботи у варшавському представництві компанії.
 
Чи допоможе це подолати інформаційні атаки з боку Росії? Покаже час.

 
Автор:

Керівник аналітичного відділу Asper Consultants, Катерина Зінов’єва

 
Читайте блог Asper Consultants в Telegram