fbpx

Головна | Блог | Роль міської влади у вирішенні проблеми ошуканих інвесторів

4 Лютого 2019
Роль міської влади у вирішенні проблеми ошуканих інвесторів

Питання недобудов, причин їх появи на мапі Києва і можливості вирішення цієї проблеми залишаються в пріоритеті не лише у самих киян, а й у столичної влади.

Ви, певно, часто натрапляєте у новинах і соцмережах на ці конфліктні історії. Але ж як, зрештою, вони закінчуються?

 

Розглянемо на конкретному прикладі.

 

ЖИТЛОВИЙ КОМПЛЕКС «СХІДНА БРАМА»

Адреса: вул. Світла, 3
Забудовник: УКРАРГО

 

Початок. Зводити «Східну Браму» почали ще в 2011 році. Тоді на етапі котловану за квадратний метр просили від 7 200 до 7 600 гривень. Планувалось зведення двох перших секцій з висотністю в 24 поверхи. Але за два роки спромоглись побудувати лише по 8 поверхів, пообіцявши загалом 13.

 

Заселення було обіцяне до вересня 2013 року.

 

Таким чином, продажі в ЖК різко зросли. І побудувати вдалось навіть 20 поверхів. Щоправда, забезпечивши мешканців лише 2 ліфтами замість 3.

 

Побудувати ще три секції (і каркаси під ще дві) тут вдалось завдяки різкому підйому долара в 2014-ому. Поки на інших об’єктах ціни теж зростали, в «Східній Брамі» квадратний метр коштував 8 000 гривень.

 

Втім, звісно, такий крок не міг не потягнути за собою наслідків. І дуже скоро будівництво зупинилось. А документи власникам вже навіть збудованих квартир отримати ніяк не вдавалось — бо ще при купівлі на нюанси в документації будівництва звертали лише одиниці.

 

Законна сторона питання. Забудовник мав угоду з містом на оренду землі. Однак виділена вона була не під будівництво ЖК, а під будівництво СТО. Крім того, ділянка під забудову увійшла в санітарну зону Бортничівської станції аерації.

 

Тож, відповідно комунікацій, які б забезпечували життя понад 1000 родин тут просто не було передбачено.

 

Наприклад, води в достатньому обсягу не подається, так як поблизу від комплексу функціонує лише одна скважина, а необхідних потужностей для постачання від Київводоканалу в даній місцевості немає. Скважини вдалось добитися лише за підтримки Київської комісії з вирішення проблемних питань по об’єктах незавершеного будівництва.

 

ДТЕК постачає лише десяту частину електроенергії необхідної для нормального функціонування ЖК і комфортного проживання тут. Ще частину потреб покривають 2 дизель-генератори. Проект з електропостачання лише нещодавно оплачений забудовником.

 

Тепло забезпечують встановлені ним же твердопаливні котли. Забезпечити теплом вони здатні лише 4 секції. Офіційно введеним в експлуатацію будинок досі не став. Для цього, як і раніше, необхідне прокладення міських комунікацій до ЖК або ж принаймні узаконення вже поставлених котлів.

 

Людський фактор. Всі мешканці «Східної брами» досі не мають офіційних документів на своє житло. Адже, як згадувалось, жодна з секцій не введена в експлуатацію. Коли інвестори зрозуміли, що забудовник виконувати всі домовленості не готовий, самі взялися за справу.

 

Наприкінці 2013-го вони створили ініціативну групу, яка вела переговори з девелопером. За підтримки Комісії з вирішення проблемних питань по об’єктах незавершеного будівництва, а також із залученням досвіду інших кооперативів на базі цієї ініціативної групи створено обслуговуючий кооператив «ОБК Східна Брама». Забудовник же в ОБК побачив загрозу.

 

Адже нині кооператив намагається взяти всі процеси у свої руки — оформлення землі та комунальне обслуговування ЖК.

 

 

Досягнення. Завдяки злагодженій роботі кооперативу і Комісії з вирішення проблемних питань по об’єктах незавершеного будівництва вдалось досягти конкретних цілей, які мають вирішити ситуацію на користь інвесторів:

 

  • знято арешт з земельної ділянки;
  • отримано технічні умови на всю необхідну електричну потужність;
  • подано документи на землю.

 

Чисельність мешканців «Східної брами» тим часом продовжує зростати. Відповідно ж проблеми з комунікаціями — загострюються.

 

Головні проблеми. Залишаються три ключових проблеми, пов’язаних з даним ЖК. У їх вирішенні ошуканим інвесторам сьогодні може допомогти лише міська влада:

 

  • внесення району ЖК «Східна брама» до генерального плану Києва і розробка відповідних ДПТ — це дозволить нарешті оформити дану ділянку за цільовим призначенням і нарешті ввести всі секції в експлуатацію;
  • зменшення санітарної зони БСА;
  • оформлення необхідної документації і часткове фінансування містом проектів з прокладання мереж до ЖК — за оцінкою, для цього необхідно близько 40 мільйонів гривень.

 

Девелопер сьогодні складає з себе відповідальність, відмовляючись оплачувати цю суму (і забезпечувати нормальними комунікаціями своїх інвесторів). Крім того, він досі намагається оформити землю на себе, в обхід кооперативу.

 

Проблеми інвесторів — проблеми міста. Безумовно найкращий спосіб не опинитися на місці мешканців ЖК «Східна Брама» — це ставитись уважно і відповідально до вибору квартири в новобудові.

 

Але важливо розуміти — столична влада не відмовляється від ошуканих інвесторів. Наразі чимало сил вкладається саме в те, щоб вирішити ці проблемні питання.

 

 

Сергій Левада,

Радник голови КМДА Віталія Кличка з питань роботи із фізичними особами-інвесторами проблемних будівництв

Голова Комісії з проблемних питань по об’єктах незавершеного будівництва