fbpx

Головна | Блог | ЦНАПи замінять районні адміністрації?

Asper Consultants - перспективи ЦНАПів
14 Травня 2018
ЦНАПи замінять районні адміністрації?

Сьогодні у Києві діє 13 центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП). Чи замінить ЦНАП застарілу модель державних районних адміністрацій та як це вплине загалом на якість державних послуг – читайте дослідження спеціалістів Asper Consultants.

Історія створення ЦНАПів

 

Історія ЦНАПів почалась у 2013 році, після прийняття Закону України «Про адміністративні послуги». Саме тоді, їх почали активно відкривати по Києву. В деяких регіонах вони діяли з 2010 року завдяки відповідним рішенням міських рад.

Головним завданням центрів є підвищення доступності та якості адміністративних послуг. Їх розгалужена мережа мала сприяти розвитку прозорої та підзвітної багаторівневої системи місцевого самоврядування, яка б оперативно реагувала на потреби громади та кожного її члена.

 

Раніше надання послуг населенню, як таких, з боку державних органів, не було врегульовано. Це спричиняло ряд незручностей та породжувало корупційні схеми.

 

З набуттям незалежності відбулось переосмислення ставлення влади до своїх функцій. ЦНАПи – саме намагання змінити формат роботи з «влада завжди права» на «держава для громадян». Тепер існує принцип “єдиного вікна” на базі ЦНАПів, де людина може замовити державі будь-який документ і отримати його з того ж вікна у встановлений законодавством термін, не збираючи додаткові довідки. За це, як за будь-яку приватну послугу, стягується відповідна плата. Її, з появою ЦНАПів, також було максимально врегульовано, а сам процес оплати – спрощено.

 

http://map.cnap.in.ua/

 

Послуги ЦНАП

 

Список послуг ЦНАПів зараз досить широкий – від видачі паспортів до ведення реєстрів, оформлення різноманітних дозволів і довідок у багатьох сферах.

 

Послуги ЦНАП - дослідження Asper Consultants

Перелік послуг ЦНАП

 

 

 

Наскільки ефективні ЦНАПи?

 

Відгуки щодо роботи ЦНАПів неоднозначні – від повного захоплення до сильного обурення. Дехто вказує на порушення строків видачі документів, не толерантне відношення та перекладання відповідальності на інші органи. Однак, в цілому, мешканці столиці задоволенні тим, що система працює прозоро, в центрах приємно знаходитись, швидкість отримання довідок значно прискорилась, зменшились черги.

 

Наразі, ЦНАПи дійсно виконують багато функцій районних держадміністрацій. Ба більше – збільшення кількості центрів у Києві беззаперечно призведе до того, що останні будуть вимушені скорочувати штат працівників. Але не варто забувати, що, у доволі вагомій кількості випадків, ЦНАПи виступають лише як посередники між громадянином та адміністрацією, яка і є кінцевим виконавцем. Таким чином, не дивлячись на те, що ЦНАПи вже виводять в окремі юридичні особи, вони все ще залишаються в структурі районних адміністрацій.

 

Ось як коментує ситуацію Тимур Ткаченко, Керівник апарату Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації:

 

 

Тимур Ткаченко

Тимур Ткаченко

 

 

“Повністю замінити державні адміністрації в районах ЦНАПи не зможуть, адже, відповідно до закону, ЦНАПи надають адміністративні послуги шляхом взаємодії з суб’єктом надання адміністративної послуги. Для широкого спектру послуг суб’єктом надання якраз і є структурні підрозділи районних адміністрацій. ЦНАПи в цьому випадку виступають фронт офісами, створюючи комфортні та зрозумілі умови отримання послуг відвідувачами, контролюють терміни надання таких послуг та забезпечують отримання готових результатів, тощо.

 

Маємо пам’ятати, що адміністратори ЦНАПів не приймають рішення про надання чи не надання адміністративної послуги, це функціонал суб’єкта надання адміністративної послуги. Але зі створенням багатьох єдиних та державних реєстрів, якщо адміністративна послуга стосується отримання інформації з таких реєстрів, адміністратор має змогу самостійно сформувати таку інформацію, та надати її заявнику за одне відвідування ЦНАПу, що суттєво покращує якість надання послуг та зменшує навантаження на суб’єкта.”

 

Автор: партнер Asper Consultants, Олексій Кулеба

Читайте блог Asper Consultants в Telegram