fbpx

Головна | Блог | ЯК ВТРАТИТИ 50 ТИСЯЧ ДОЛАРІВ І КВАРТИРУ

30 Жовтня 2018
ЯК ВТРАТИТИ 50 ТИСЯЧ ДОЛАРІВ І КВАРТИРУ

Купити квартиру — і залишитись без права власності і з боргами.

Саме таку шокуючу історію нещодавно розповів киянин Ярослав Осадчий.

 

Чоловіку за кілька років вдалось назбирати половину суми, достатньої для того, щоб стати інвестором житлового комплексу, який знаходився на стадії будівництва. Ще половину чоловік взяв в борг у рідних і знайомих. Та зрештою, фактично втратив 50 тисяч доларів.

 

Проблеми виникли, коли новобудову почали вводити в експлуатацію. На етапі акту прийому квартир Ярослава та інших інвесторів почали тероризувати представники забудовника. Акти не віддавали покупцям на руки, доки ті не підписували… угоду про обслуговування з приватним ЖЕКом. При цьому, в документах, за словами, чоловіка були розпливчасті формулювання щодо реального права власності – стосувалось воно інвестора чи ЖЕКа.

 

Валерія Дударенко - Asper ConsultantsЗа законодавством України, забудовник має передати введений в експлуатацію будинок експлуатуючій організації, – пояснює юрист компанії Asper Consultants Валерія Дударенко. —Раніше це відбувалось на етапі введення, щоб точно передати “своїй” обслуговуючій компанії. Наразі така норма діє, проте прийнято і Закон 417, «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку», за яким власники квартир можуть самі обрати управителя – ситуація змінилася. З’явився високий ризик не обрання компанії забудовника. Саме тому виникла ідея такої афери. Що важливо: кожен договір результатом якого є набуття права власності у новобудові (первинне/вторинне від забудовника) містить положення про перелік дій необхідних для набуття такого права. Зазвичай це доказ оплати, довідка від забудовника про стовідсоткову оплату, акт приймання-передачі, договір – це підстава для реєстрації права власності на нерухомість. В наведеній історії була умова про укладання договору із ЖЕКом. Та забудовник не може відмовити від складання акту, бо так само кожним договором це зазначено як його обов’язок.

 

Тоді інвестори об’єднались і направили запити до девелопера і Фонду Фінансування Будівництва (через який оплачували свої квадратні метри), вимагаючи законної передачі їм квартир. Втім, понад півтора місяці відповіді не отримували. Ярослав лишився чи не єдиним, хто так і не погодився укласти угоду з ЖЕКом. А згодом нарешті отримав відповідь від Фонду фінансування будівництва – два пустих папірці в конверті. На новий запит чоловіка теж ніхто не відповів – більш за те, той лист так і не забрали з пошти.
 
Втім, отримав телеграму з пропозицією звернутись до офісу забудовника. А офіс знайти так і не вдалось – навіть з поліцією, так як за юридичною адресою його просто не існувало.
 
Далі справжній шок: так як протягом двох місяців Ярослав квартиру офіційно за актом не прийняв, на неї він більше права немає, – повідомили в офісі продажів.

 

Валерія Дударенко - Asper ConsultantsЄ ситуації, часті, коли вводять будинок в експлуатацію, а інвесторам так і не видають довідку про оплату і акт, – каже юрист Валерія Дударенко. — Тому необхідно визнавати право власності судом або все ж вести перемовини про законність, що важко, але можливо. До прикладу виходом може бути створення кооперативу інвесторами і отримання правомочності на землю і право власності на обєкт незавершеного будівництва, яким є до введення в експлуатацію.

 
 

Зрештою, житлова площа, за яку заплатив Ярослав, продана вдруге. Натомість з витрачених 62 тисяч доларів обіцяють повернути лише 13 тисяч доларів. А забудовник погрожує позиватися проти свого ж інвестора, жадаючи стягнути мільйонні збитки, які буцімто Ярослав завдав своїм зверненням до ЗМІ.
 
Валерія Дударенко - Asper ConsultantsЗгадана історія жахлива. Адже український закон не має способів боротьби з такими схемами і тим паче не може попереджати їх. Логічно, що другий продаж є незаконним, проте виявиться на справі що той, хто швидше визнає за собою право власності  – того і буде нерухомість. І знову ж, тут врятувати може тільки суд чи воля забудовника.

 
 
 

Звичайно це лише одна з тисяч історій, які останніми роками все частіше трапляються в Києві, де активно множаться новобудови. На жаль, Ярославу Осадчому не допоміг і суд.
 
Витратити час і сили на перевірку чи втратити свою щойно куплену квартиру? Це риторичне питання для багатьох.
 
Експерти компанії Asper Consultants допоможуть дізнатися абсолютно всю правду про житло, яке ви націлені придбати. Аби не стати жертвою шахраїв і хитрих нюансів в угодах, зверніться за професійною допомогою справжніх професіоналів!

 
Автор:
 
Керівник аналітичного відділу Asper Consultants, Катерина Зінов’єва
 
Читайте блог Asper Consultants в Telegram